Arama Motoru Optimizasyonu

Uzun Kuyruklu (Long Tail) Anahtar Kelime Nedir? Long Tail Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Uzun Kuyruklu (Long Tail) Anahtar Kelime Nedir? Long Tail Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, SEO anahtar kelime stratejisinde yaygın olarak kullanılan bir keyword türüdür. Bu anahtar kelimelerden istenen başarıyı elde etmek için onları doğru seçmek ve iyi bir SEO stratejisi kurgulamak gerekir. 

Gelin; uzun kuyruklu anahtar kelimelerin seçiminden, onların içeriğinize nasıl katkı sağlayacağından ve daha detaylı bir SEO stratejisi kurgulamak için yapabileceklerinizden bahsedelim. 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nedir?

SEO stratejilerinde kullanılan anahtar kelimeler genellikle uzun (long tail keyword) ve kısa (short tail keyword) olarak 2 başlık altında incelenir.

Uzun kuyruklu anahtar kelime, fazla sözcük sayısından oluşan ve ilgili kelime hakkında daha fazla detay verebilen anahtar kelimelerdir.

Kısa kuyruklu anahtar kelimelerse genellikle ilgili konu hakkında son derece genel bir ifade ortaya koyar. Örneğin “araba” anahtar kelimesi, bir short tail keyword türüdür.

Bunun aksine “İstanbul kiralık araç fiyatları,” long tail anahtar kelimedir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin SEO’daki Rolü 

Uzun kuyruklu anahtar kelime;

 • Konuyu daha fazla detaylandırarak spesifik bir kitlenin keşfedilebilmesine olanak tanıdığı,
 • Niş bir pazar söz konusu ise kullanıcıların daha kolay hedeflenebilmesini sağladığı,
 • Google arama sonuç sayfasında daha kolay rank (sıralama) alınabilmesine olanak tanıdığı ve
 • Konu hakkında daha fazla detay verebilmeyi kolaylaştırdığı için SEO stratejilerinde sıklıkla kullanılır.

Kullanıcı Niyetine Daha Fazla Hizmet Eder

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanıcıların niyetine daha fazla hizmet edebilir. Çünkü kullanıcılar, her geçen gün daha detaylı aramalar yapıyor. Bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanılarak gerçekleştirilen SEO stratejileri, her geçen gün daha etkili oluyor.

blank

Hedef Belirlemeyi Kolaylaştırır

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmanın SEO üzerindeki başka bir etkisi ise web sitesine çekilmek istenen kitlenin belirlenebilmesini sağlamasıdır. Bu anahtar kelimeler, müşteri kitlesini iyi tanıyan SEO uzmanları tarafından etkili şekilde kullanılabilir. Böylece organik trafik ve görünürlük verileri artırılabilir. 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Avantajları

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, birçok yönden avantajlıdır. Örneğin kısa kuyruklu anahtar kelimelerde sıralama almak uzunlara oranla oldukça zordur. Çünkü kısa kuyruklu anahtar kelimelerde yarışan daha fazla web sitesi olduğundan ilgili anahtar kelime daha uğraştırıcı bir yolun izlenmesine neden olabilir. 

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin diğer avantajlarına da kısaca değinelim:

Düşük Rekabetin Olduğu Yerde Sıralama Almanızı Sağlar

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmanın en büyük avantajı tam olarak buradadır. Long tail anahtar kelimeleri kullanmak düşük rekabet verilerinin olduğu bir ortamda hareket edilebilmesini kolaylaştırır. Daha düşük rekabet, ilgili kelimede üst sıralarda çıkabilmenin kolaylaşması anlamına gelebilir.

blank

CTR Verilerini İyileştirir

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler konusunda söz edilmesi gereken bir diğer metrik ise CTR’dır. Tıklama oranı olarak Türkçeleştirilen bu ölçme birimi, impression ve click değerlerinin değişimlerinden etkilenir. İçeriklerde uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer vermek kullanıcıların meta title etiketlerinde daha detaylı başlıkları görüntüleyebilmelerini sağlar.

Detaylı ve amaca yönelik hazırlanan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanılmasıyla oluşturulan meta titlelar, kullanıcıların ilgili sayfaya daha fazla giriş yapmasını sağlayabilir. Bu da CTR verilerinin iyileştirilmesine imkân verebilir. 

Kullanıcı Deneyimini Olumlu Etkiler

Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı aynı zamanda kullanıcı deneyimiyle de yakından ilgilidir. Arama motoru sonuç sayfasında yaptığı detaylı sorguya karşılık bulan kullanıcılar, ilgili web sitesine hızlıca giriş sağlayarak aradıkları sonuca ulaşır.

Bu durum, kullanıcıların long tail anahtar kelimelere dayalı sorgu yapma davranışlarını da olumlu yönde etkiler. Çünkü uzun kuyruklu kelimelerle aradıkları sonuca daha kolay ulaşan kullanıcılar, bu eylemlerini her geçen gün artırarak sürdürürler. 

blank

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçmenin birçok yolu vardır. Bu yolların her biri, onları seçip daha detaylı içerikler veya sayfalar hazırlayabilmenize olanak tanır. 

Doğru anahtar kelimeleri bulmak için şu adımlar izlenebilir:

 • Doğru araştırma araçlarını kullanmak,
 • Kullanıcı niyetini anlamak ve onu detaylı şekilde analiz etmek,
 • İçerik stratejisini uygun şekilde kurgulamak,
 • Yeni uzun kuyruklu anahtar kelimeleri keşfedebilmek için araştırma yapmayı sürdürmek.

Bu kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz araçlardan biri Semrush tool. Gelin, Semrush ile bunu nasıl yapabileceğinize bir bakalım:

Semrush ile Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Keşfetmek

Semrush programı üzerinden uzun kuyruklu anahtar kelimeleri keşfederken şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Semrush’ı açın ve “Keyword Research” bölümünde yer alan “Keyword Magic Tool” adlı sayfaya gidin.
blank
 • “Enter Keyword” yazan alana istediğiniz sorguyu girin. Burada konuyla ilgili kısa kuyruklu bir anahtar kelime de girebilirsiniz.
 • Ardından ilgili kelimenin diline uygun olan ülke seçimini yapın.
 • “Search” butonuna tıklayın.
blank
 • Açılan ekranda yaptığınız sorguya ait çıktıları göreceksiniz. Kısa kuyruklu bir anahtar kelime sorgulattığınızda çıktıdaki anahtar kelimelerin zorluk oranı yüksek olur.
 • Kelimelerin üstünde yer alan “Include Keywords” bölümüne tıklayın ve buraya kelimenizi daha spesifik hâle getirecek tamlamaları ekleyin. Ardından “Apply” butonuna tıklayın.
blank
 • Örneğin bu noktada kelimeniz “erkek tişört” olsun. Include Keywords kısmına siyah, kısa, oversize, bol, desenli gibi keywordler yazıp Apply butonuna tıklayarak ilgili kombinasyonları görüntüleyebilirsiniz.
 • Şimdi karşınıza çıkan anahtar kelimelerin daha düşük zorluk skorlarına sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu sonuçlar genellikle size uzun kuyruklu anahtar kelimeleri verecektir.
blank

Kullanıcı Niyetini Anlama

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi keşfettiniz ve bir liste oluşturdunuz. Artık kullanıcı niyetini analiz ederek kelimelerinizi son bir kez filtreden geçirebilir ve nihai sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu noktada faaliyet yürüttüğünüz pazarın konumunu ve kullanıcılarınızın niyetini anlamak oldukça önemlidir. Aşağıdaki soruları cevaplayarak daha etkili seçimler yapabilirsiniz:

 • Faaliyet sürdürdüğüm sektördeki rakiplerim nasıl bir içerik stratejisi uyguluyor?
 • Kullanıcı niyetini nasıl daha yakından takip edebilirim?
 • Web siteme gelecek kullanıcılar hangi uzun kuyruklu anahtar kelimeleri aratırlar?
 • Kullanıcıların ihtiyaçlarına nasıl daha iyi cevap verebilirim?

Bu ve benzeri sorular, kullanıcı niyetini daha iyi analiz etmenize ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri daha kolay seçmenize olanak sağlar. 

İçerik Stratejisi Oluşturma

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri seçtikten sonra artık bu kelimelerle bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta, uzun kuyruklu kelimeleri kullanılarak Google E-E-A-T’ye uygun içeriklerin hazırlanmasıdır.

Kullanıcı niyetini göz önünde bulunduran uzun kuyruklu kelimeler tercih edilerek hazırlanmış bilgilendirici içerikler, web sitenizin arama sonuçlarında daha görünür olmasını sağlayacaktır. 

Bu doğrultuda uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak örneğin bir konunun farklı noktaları ve soru işaretleri hakkında içerikler üretebilir, kullanıcılarınıza daha detaylı ve kaliteli bilgiler verebilirsiniz.

Bu stratejiyi yalnızca blog sitelerinde değil, e-ticaret web sitelerinizde de uygulayabilirsiniz: e-Ticaret web sitelerinin kategori sayfalarında yer alan SEO içerikleri de web sitelerinin organik verilerine katkı sağlar. Eğer bu alanda faaliyet gösteren bir web sitesine sahipseniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih ederek SEO stratejinizi güçlendirebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Kullanma Stratejileri

Buraya kadar uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ne olduğundan ve nasıl tespit edilebileceklerinden bahsettik. Artık bu anahtar kelimelerle nasıl iyi bir strateji kurabileceğinizi konuşabiliriz. 

Başlık Etiketlerinde Kullanım

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriğinizin başlığında kullanabilirsiniz. Örneğin “Kadın Şort” kategori sayfanız için hazırladığınız metnin başlığı “Şort” değil, “Kadın Şort Modelleri ve Fiyatları” olabilir. 

İçerikte ve Meta Açıklamalarda Kullanım

Tıpkı başlıkta olduğu gibi ilgili anahtar kelimeleri içeriğin içinde kullanmak da oldukça önemlidir. Fakat bu kullanım doğallığı bozmamalı, yalnızca anahtar kelime kullanmak için değil, kullanıcıları bilgilendirmek için olmalıdır.

Meta title ve meta description açıklamaları da uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak için oldukça yararlı ve etkili alanlardır.

URL’lerde ve Görsel Alt Açıklamalarında Kullanım

Web sayfasının anahtar kelime otoritesinin sağlanabilmesi için genellikle URL ve görsel alt açıklamalarında da konuyla ilgili başlıkların bulunması tavsiye edilir. Bu doğrultuda blog içeriğinizin başlığında kullandığınız uzun kuyruklu anahtar kelimeyi URL’de de kullanabilirsiniz.

Benzer şekilde görsel alt açıklamaları da ilgili anahtar kelimenin sayfa içi otoritesinin artırılması konusunda sizlere yardımcı olabilir. 

En İyi Uygulamalar ve İpuçları

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle hazırlanan bir içeriğin başarılı olabilmesi için şu noktalara dikkat etmek önemlidir:

Doğru Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu ya da zorluğu (keyword difficulty), bir anahtar kelimeyle Google’da sıra almanın ne kadar efor gerektiğini ölçen bir metriktir.

Bu sayı genellikle 0 ile 100 arasında değerlendirilir. 0, ilgili anahtar kelimede Google rank alma şansının yüksek olduğunu ifade ederken 100, ilgili kelimede rekabetin çok yoğun olduğunu belirtir. Bu sebeple uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi, kelime yoğunluğu metriğini göz önünde bulundurarak tercih etmeniz gerekir.

Örneğin otorite sahibi olmayan, henüz yeni açılmış bir web sitesine sahipseniz zorluğu daha az olan anahtar kelimeleri tercih edebilirsiniz. Fakat arama sonuçlarında iyi skorlar alan bir web siteniz varsa zorluğu biraz daha yüksek ve sektörünüzle alakalı olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Organik ve Doğal Kullanım

Uzun kuyruklu anahtar kelime stratejisinin uygulanmasının en önemli adımlarından bir diğeri, organik ve doğal kullanımdır. İlgili keywordleri uygun olmayan yer veya sayfalarda kullanmak kullanıcıların web sitesine girmesine fakat aniden çıkmalarına neden olur.

Bu durum arama motoru botları tarafından sinyallenebileceği ve trafik verilerinizi kötü etkileyebileceği için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri organik ve doğal olarak konumlandırmanız gerekir.

Rakip Analizi

Rakip analizi, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin hem keşfedilmesi hem uygulanması aşamasında oldukça önemlidir. Rakiplerinizi inceleyip analiz ederek kullandıkları uzun kuyruklu anahtar kelimeleri keşfedebilir, buradan yola çıkarak yeni fikirler elde edebilirsiniz.

Bu noktada Semrush’ta yer alan “Keyword Gap” bölümünü kullanarak web sitenizi rakiplerinkilerle kıyaslayabilir, onların sıralama aldığı fakat sizin almadığınız keywordleri tespit edebilirsiniz.

Yaygın Hatalar ve Karşılaşılan Zorluklar

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi ve uygulaması söz konusu olduğunda ortaya fazla iş yükü ve kafa karışıklıkları çıkabilir. Bu durum, ilgili çalışmanın uzunluğu ve anahtar kelimedeki sözcük sayısının artmasından kaynaklanır. 

Fazla Odaklanma

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi ya da uygulaması üzerine fazla düşünmek aksiyon almayı yavaşlatır. Aynı zamanda yanlış kelime seçimi veya uygulamasına da neden olabilir.

Bu sebeple ilgili anahtar kelimeleri uygun toollar aracılığı ile araştırın. Ardından onları rakiplerinizinkilerle kıyaslayarak sizin için uygun olup olmadıklarını düşünün.

Google Algoritma Güncellemelerini Takip Etme

Google, her geçen gün gelişiyor ve yeni algoritma güncellemeleri yayınlıyor. Yapılan güncellemeler teknik olabildiği gibi içerik tarafına etki edecek şekilde de geliştiriliyor. Bu nedenle SEO çalışmalarınızı uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımıyla güçlendirmek için algoritma güncellemelerine mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Örneğin Google algoritmaları, kullanıcı karşısına her geçen gün daha doğru sonuçlar çıkarmayı ister. Bu durumda içerik süreçlerinizle ilgilenirken Google algoritmalarını da yakından takip edebilir ve kullanıcılarınız için daha iyi içerikler oluşturabilirsiniz.

Google algoritma güncellemelerine dikkat etmeden yürütülen bir SEO stratejisi, her zaman yeni çıkacak bir Google güncellemesi tarafından yıkılabilme ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler; kullanıcı niyetine daha fazla hizmet etmek, daha kolay sıralama almak ve daha iyi kitle hedefleme becerilerine sahip olmak gibi avantajlar sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Siz de içerik stratejilerinize iyi analiz edilmiş uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ekleyerek daha iyi bir yol haritası çizebilir, SEO çalışmalarınızı çok daha etkili bir hâle getirebilirsiniz.

blank
İçerikmatik
Beğenebileceğin diğer yazılar
Schema Markup: Yapılandırılmış Verilerle Arama Motorlarına Nasıl Daha Fazla Bilgi Verirsiniz?
Schema Markup: Yapılandırılmış Verilerle Arama Motorlarına Nasıl Daha Fazla Bilgi Verirsiniz?
Bu içerikte schema markup ya da diğer adıyla yapılandırılmış veri içerik türlerinden ve uygulamasından bahsedeceğiz. Siz de makalemize göz atarak schema markup hakkında daha ...
14 Şubat 2024
En Verimli 5 Dijital Pazarlama Kanalı ve Uygulama Stratejileri
En Verimli 5 Dijital Pazarlama Kanalı ve Uygulama Stratejileri
İşinizde başarıyı yakalamak istiyorsanız mükemmel bir marka pazarlama stratejisine ihtiyacınız var. Tabii mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için etkili dijital pazarlama kanallarını seçmeniz ...
7 Şubat 2024
Organik Trafiğinizi Artırın: İçerik Kümeleri Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Organik Trafiğinizi Artırın: İçerik Kümeleri Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Bir konu hakkında kafası oldukça karışık, bilgi almak için internet üzerinden araştırma yapan birini düşünün. Telefonunu eline alıyor, arama motorunu açarak kafasındaki soruyu hızlıca ...
1 Şubat 2024
Markanıza özel içerik üretimine hemen başlayalım!